Formacja na spotkaniu z Khyber Interactive Associates, LLC

Informacja dodana 28.04.2008, 09:12:48, autor: solo

W dniach 25-26. 03.2008 w Rudzie śląskiej mieliśmy okazję uczestniczyć w 2 dniowej prezentacji prowadzonej, przez Wesa Dosea - doświadczonego szkoleniowca i byłego operatora jednostek specjalnych Stanów Zjednoczonych.

W trakcie pokazu przedstawione zostały walory oraz możliwości wykorzystania karabinka SYSTEMA PTW ,jaki i również ogólnie dostępnych replik airsoftowych, do przeprowadzania szkleń śForce on forceś dla jednostek mundurowych.

Wes Dose.
Na co dzień zajmujący się prowadzeniem własnej szkoły - Khyber Interactive Associates, LLC mieszczącej się w stanie Arizona (USA), dysponuje wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu tego systemu podczas treningu i dokłada wszelkich starań, aby zaprezentować jego możliwości.

Wykład składał się z następujących zagadnień:
- Prezentacja karabinka SYSTEMA PTW w wersji M4 oraz M16
- Wykład na temat możliwości wykorzystania PTW podczas treningu
- Pokaz multimedialny
- Pokaz na otwartym terenie w byłej jednostce rakietowej WP (wzgórze Sośnia Góra w Mikołowie)
- Pokaz wyposażenia Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECON

Tuż przed samym pokazem na prośbę szkoły policji oraz jednostki realizacyjnej, nasz plan pokazu został zmodyfikowany tak, aby dopasować go do ich napiętego harmonogramu. Niestety nieobecność zainteresowanych na wykładzie teoretycznym oraz brak znajomości karabinku M4 spowodowało, że jednostka zrezygnowała z praktycznego treningu. Wyrazili natomiast chęć do zapoznania się z modelem MP5, który niebawem będzie dostępny.

Dzień pierwszy upłynął głownie na wykładzie teoretycznym, dotyczącym bezpieczeństwa podczas szkoleń służb mundurowych. Mieliśmy okazje zapoznać się z dość przerażającymi faktami, dotyczącymi wypadków podczas treningów. W samych Stanach Zjednoczonych średnio, rocznie dwóch funkcjonariuszy traci życie podczas treningów z użyciem broni palnej.

Bez wątpienia, wprowadzenie możliwie jak największego realizmu podczas treningu, jest jak najbardziej pożądane. Realistyczny trening pozwala na dokładniejszą symulację pola walki gdzie każda decyzja wpływa na jej przebieg i może decydować o utracie zdrowia a nawet życia funkcjonariuszy.

Niestety śmierć, to dość wysoka cena za realistyczny trening. Przypadki utraty życia podczas szkoleń są różne: od śle zabezpieczonej broni, do pomyłek polegających na dostaniu się ostrego naboju do pojemnika z ślepą amunicją.

W dalszej części mogliśmy się zapoznać z obszernymi informacjami, dotyczącymi procedur, które mają na celu zminimalizowanie wypadków na strzelnicach oraz w ośrodkach szkoleniowych.

Podczas wykładu zapoznaliśmy się również z wieloma aspektami dotyczącymi filozofii treningu. Doktorat z psychologii pozwolił Wesśowi dokładnie przestudiować zachowania towarzyszące podczas krytycznych sytuacji. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, które zostały poparte badaniami. Dla przykładu: Na 50 badanych osób aż 48 uczestników nie było w stanie udzielić sensownej informacji dotyczącej zachowania się w krytycznych sytuacjach, poza sloganowymi zachowaniami pochodzącymi np. z filmów...

Kolejny dział teoretycznego wykładu składał się głównie z przedstawienia różnych systemów służących do treningu. Począwszy od Paintbal, airsoft poprzez system MILES a skończywszy na systemie simunition FX. Zapoznaliśmy się z wszystkimi plusami oraz minusami danego systemu. Zagadnienia dotyczyły kosztów zakupu, użycia, skuteczności oraz obsługi.

Mieliśmy również okazję zobaczyć, krótki film przedstawiający porównanie Paintbal, Airsoft oraz Simunition FX. Nie ukrywaliśmy zadowolenia, iż Airsoft wypadał nad wyraz dobrze, podczas testu, charakteryzując się bardzo dobrymi parametrami ś przewyższającymi pozostałe systemy.
Otrzymaliśmy dawkę podstawowych informacji dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia terenu, ochrony osobistej itp. Jako, że sami uczestniczymy w rozgrywkach czy treningach, były to dla nas zasady ogólne znane, lecz zawsze warto odświerzyć informacje dotyczące bezpieczeństwa.

W przerwach 5 godzinnego wykładu uczestnicy mogli się zapoznać z wyposażeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECON. W przedstawionej kolekcji można było zobaczyć, jak i również przymierzyć obecnie wykorzystywane kamizelki (IBA, CIRAS, MCAV), systemy noktowizyjne (PVS-7, PVS-14), kolimatory AIMPOINT, celowniki optyczne TRIJICON oraz wiele innych ciekawych rzeczy...

Dzień drugi upłynął w całości na szkoleniu w plenerze.
Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie, z racji tego, że nie na co dzień mamy do czynienia z profesjonalnym instruktorem.

Przeszkolenie skupiło się głównie na treningu CQB (close quarters battle), czyli taktyce czarnej.
Z racji naszych zainteresowań, pewne informacje już posiadaliśmy, jednak była to bez wątpienia niesamowita możliwość ich potwierdzenia, konfrontacji, ze zgoła inną szkołą ś mówię tutaj o szkoleniu sił specjalnych USA.

Przetrenowaliśmy prawie wszystkie aspekty dynamicznego wejścia do pomieszczeń, ich oczyszczenia z wrogich jednostek, odbicia zakładników, bezpiecznego wycofania się. Podczas treningu mieliśmy możliwość wykorzystania środków pozoracji, co pozytywnie wpłynęło na realizm samego szkolenia i pozwoliło przeżyć ten dreszczyk emocji towarzyszący tego typu działaniom.

Z racji tego, że Wess posiada bardzo dużą wiedzę z tej dziedziny, wszystkie pytania, niuanse były natychmiast przez niego weryfikowane. Lista pytań z naszej strony była długa, jednak na każde z nich uzyskaliśmy wyczerpującą i fachową odpowiedś.

Po zakończeniu treningu mieliśmy możliwość ponownego omówienia, na papierze, wszystkich aspektów czarnej taktyki. Co było dla nas miłym zaskoczeniem, aby nie zapomnieć, i dalej móc kontynuować szkolenie otrzymaliśmy konspekt w postaci płyty CD. Na której to jeszcze raz omówione jest cale zagadnienie.

Fotorelacja z części teoretycznej i praktycznej:
http://www.formacja.slask.pl/index.php?co=gal&galeria=130


708809
odwiedzin
od 27.01.2007
(Zaloguj)(c) 2004-2019 by
Hornet
Konik
Marzan
Sharpek


Partnerzy:


Militarna Polska: Polska.mil.pl

Moryl Team: morylteam.pl


Sponsorzy:


AsgShop


Polecamy: